Často kladené otázky
Kto zabezpečuje parkovací systém?
Parkovací systém pre mesto Žilina zabezpečujú zmluvní prevádzkovatelia jednotlivých systémov. K tomu sú ďalší zmluvní prevádzkovatelia pre SMS služby, mobilných aplikácii ako aj parkovacích automatov.
Kde sa platí za parkovanie?
Územie, ktoré je spoplatnené je zobrazené ako mapa regulovanej zóny, a teda ide o centrum, širšie centrum mesta. Od 1.1.2025 sa spoplatňuje sídlo Hájik. Mapu regulácie parkovania je možné nájsť v hlavnej ponuke stránky.
Kedy sa za parkovanie platí?
Čas kedy je spoplatnenie platné je uvedený v položke Doba spoplatnenia na hlavnej stránke. Pre Pásma A a B platí nasledovné: pondelok – štvrtok 7:00 – 20:00, piatok – sobota 7:00 – 22:00, nedeľa a št. sviatok bezplatné. Pásmo C1 – Hájik bude spoplatnené: pondelok – piatok 17:00 – 7:00, sobota – nedeľa a št. sviatok bezplatné.
Ako mám parkovať?
Parkovať je možné na všetkých uliciach uvedených v zozname ulíc, ktorý je zverejnený na hlavnej stránke. Vozidlo, ktoré parkuje nesmie presiahnuť dĺžku 5,3 m a to najmä pre obmedzenú dĺžku parkovacieho miesta. Parkuje sa na vyznačených uliciach v zmysle dopravného značenia. Ulice sú takto označené ako návštevnícke, rezidentské a zmiešané. Vodič sa preto musí riadiť dopravným značením.
Vlastním malý nákladný automobil, môžem s ním v zóne parkovať?
V zmysle VZN č. 13/2023 je možné parkovať vozidlám kategórie L, M1, M2, M3, N1 a M1G s celkovou dĺžkou vozidla nepresahujúcou 5,3 m. Takže je potrebné si preveriť v technickom preukaze kategóriu vozidla.
Čo vybavím cez webshop?
Na webshope je možné vytvoriť konto a požiadať o vydanie parkovacej karty podľa typu žiadateľa. Zároveň sa vykonáva úhrada a správa parkovacích kariet.
Kto je abonent?
Abonent je nerezident, to znamená, že nemá vzťah k mestu, resp. k parkovacej zóne. Takýto žiadateľ si vybavuje abonentskú parkovaciu kartu za poplatok v zmysle cenníka. Medzi abonenta patria aj právnické osoby.
Ak som rezident s ŤZP, mám nejaké výhody?
Áno, ak je rezident zároveň držiteľom preukazu ŤZP ako aj parkovacieho preukazu ŤZP má nárok na 50% zľavu z ceny za vydanie príslušnej rezidentskej PK. Žiadateľ musí doložiť doklad o pridelení parkovacieho preukazu ŤZP.
Ak som dôchodca a mám aj parkovací preukaz ŤZP, spočítavajú sa mi zľavy?
Nie, buď je zľava na ŤZP preukaz alebo na dôchodcu. Najvyššia zľava je 50% bez ohľadu na to, či má žiadateľ nárok na obe zľavy.
Ak mám vydaný parkovací preukaz ŤZP, kde môžem parkovať, musím platiť?
Vozidlo označené parkovacím preukazom má oprávnenie parkovať na vyhradených PM pre ŤZP bezplatne. Ak takto označené vozidlo parkuje na bežne vyznačenom mieste bez označenia ŤZP musí mať uhradený parkovací lístok alebo vydanú parkovaciu kartu.
Ako je vyriešené parkovanie pri zdravotníckych zariadeniach?
Aj tieto parkovacie miesta sú spoplatnene v zmysle VZN, pokiaľ nie sú v súkromnom vlastníctve.
Ak zásobujem, musím platiť za státie?
V parkovacej zóne môžete stáť iba na vyznačenom parkovacom mieste. Zastaviť môžete aj mimo vyznačených parkovacích miest, ale musíte dodržiavať platnú legislatívu. Ak vykladáte alebo nakladáte tovar, alebo ľudí na čas nevyhnutne potrebný, nie je to státie, ale zastavenie. To znamená, že nemusíte platiť parkovné.
Ak si zakúpim kartu alebo lístok do pásma A, platí mi aj do pásma B
Nie, oprávnenie platí pre pásmo pre aké je PK vydaná.
Na čo sa použijú peniaze z parkovného?
Mesto na parkovaciu politiku zriadilo samostatný účet, na ktorý budú poukazované prostriedky z výberu parkovného, a ktoré zároveň budú použité výlučne na dopravný účel ako je prevádzka parkovacieho systému, údržba parkovacích miest, rekonštrukcia ciest, budovanie cyklotrás a oprava chodníkov. Okrem týchto aktivít sa prostriedky z tzv. fondu mobility použijú aj do rozvoja dopravnej infraštruktúry, na projekty v MHD a budovanie nových okrajových parkovacích plôch.
Kde a kedy sa bude rozširovať regulované parkovanie?
Ďalšie časti mesta, najmä sídliska sa budú postupne pridávať k systému regulovaného parkovania. Od roku 2025 by mali začať pribúdať prvé sídliska a to podľa pripravenosti projektu dopravného značenia. Ako prvé do parkovacieho systému pribudne sídlisko Hájik od 1.1.2025.
Kde v Žiline sú záchytné parkoviska?
Mesto Žilina v súčasnosti nedisponuje záchytnými parkoviskami, a to vzhľadom na absenciu dostupných pozemkov vo vlastníctve mesta. Nepriaznivá situácia by mala byť lepšie riešiteľná aj vďaka regulácii parkovania, keďže s využitím fondu mobility by bolo v budúcnosti možné financovať práve výstavbu záchytných parkovísk.
Ako zaplatím kartu, aby bola hneď platná?
Po registrácii, resp. vytvorení konta na webshope a vytvorení žiadosti, môžem po schválení kartu zaplatiť online. Na schválenie je niekedy potrebne predložiť a overiť príslušné doklady, čo sa však nedeje na počkanie. Po schválení žiadosti a následnej úhrade je možné kartu využívať a parkovať v danej zóne takmer okamžite.
O koľko kariet môžem požiadať?
Fyzická osoba a fyzická osoba – podnikateľ môže požiadať najviac o 1 PK. Zároveň na domácnosť, resp. byt je možné požiadať o najviac 2 karty. Za domácnosť sa považuje každý rodinný dom aj viacgeneračný. Pri bytoch je potrebné uvádzať číslo bytu. Vzájomná kombinácia rezidentských, abonentských a mestských kariet je možná, celkovo však nesmie ich počet presiahnuť 2 na domácnosť.
To neplatí pre návštevnícke karty, ktorých počet nie je limitovaný. V prípade abonentských kariet pre právnické osoby je limit stanovený na 10.
Na aké obdobie mi platí PK?
Je možné vybrať z 3 období platnosti karty. Ročná, polročná a štvrť ročná. Každá platí na dané obdobie (počet dní) bez ohľadu na to či končí kalendárny rok.
Som fyzická osoba – podnikateľ. Na akú kartu mám nárok?
Rozhodujúcim údajom pre získanie akejkoľvek parkovacej karty je trvalý pobyt. To znamená, že ak daný podnikateľ má trvalý pobyt v parkovacej zóne má možnosť si požiadať o vydanie RPK a zároveň ju môže mať evidovanú na svoje IČO.
Ak trvalý pobyt je mimo parkovacej zóny alebo mimo mesta automaticky sú títo občania abonentmi. Ak som ale trvalo bývajúci v meste a zároveň mimo parkovacej zóny, môžem si požiadať o mestskú parkovaciu kartu.
Pre koho je určená mestská parkovacia karta?
O MPK si môže požiadať ktorýkoľvek občan mesta Žilina nad 18 rokov, ktorý má trvalý pobyt mimo parkovacej zóny.
Som rezidentom, môžem si pozvať návštevu?
Áno, rezident bývajúci v parkovacej zóne a tiež abonent, ktorý však je vlastníkom nehnuteľnosti môže požiadať o vydanie návštevníckej karty cez web alebo v KC na konkrétne vozidlo za predpokladu úhrady poplatku.
O akú kartu môžu požiadať Právnické osoby
PO môžu požiadať o abonentskú PK v počte najviac 10. Abonentská parkovacia karta sa vydáva na základe uvedenia sídla prevádzky a na konkrétne EČV.
Ak mám firemné/služobné vozidlo, môžem požiadať o rezidentskú PK
Áno, každý rezident môže evidovať PK na vozidlo po predložení príslušných dokladov preukazujúcich vzťah k vozidlu. Zamestnanec, ktorý využíva služobné vozidlo na súkromné účely predloží dohodu so zamestnávateľom o používaní vozidla na súkromné účely.
Môžem po vydaní PK meniť vozidlo v prípade poruchy?
Samozrejme, buď v klientskom centre alebo prostredníctvom webu môžete vykonávať zmeny súvisiace so žiadateľom alebo vozidlom. Tu je možná dočasná zmena ale aj trvalá zmena, napr. pri zmene vozidla. Takúto zmenu však môže držiteľ PK vykonať najviac 3-krát. Doba trvania dočasnej zmeny je najviac 6 týždňov.
Môžem kartu zrušiť pred koncom platnosti a dostať späť alikvotnú časť poplatku?
Kartu môže užívateľ zrušiť kedykoľvek, vzťahuje sa na to poplatok za zrušenie PK pred skončením platnosti vo výške 10% z pôvodnej sumy.
Ak sa presťahujem z pásma A do pásma B, resp. naopak, ako mám postupovať pri zmene PK?
Na webshope požiadate o novú kartu, vytvorí sa nová žiadosť s predvyplnenými údajmi a priloženými súbormi. V prípade zmien je potrebné ich upraviť. Zároveň sa všetky doklady overujú, či naozaj stále sú naplnené podmienky vydania PK.
Ak mám trvalý pobyt na mestskom úrade, môžem si vybaviť PK?
Občan, ktorý má takto evidovaný trvalý pobyt môže požiadať o rezidentskú PK za predpokladu, že má uzatvorenú nájomnú zmluvu s majiteľom nehnuteľnosti, ktorú obýva v parkovacej zóne pre príslušné pásmo. Túto nájomnú zmluvu prikladá k žiadosti o vydanie PK.
Vybavím rezidentskú kartu, keď bývam v podnájme?
Nie, RPK je viazaná na trvalý pobyt. Nájom bez trvalého pobytu je vedený ako abonentský pobyt, čiže ak je niekto v podnájme tak si žiada o mestskú alebo abonentskú kartu.
Ako uhradím parkovací lístok?
Parkovací lístok musím uhradiť a mám na to 3 nástroje: SMS, aplikáciu a parkomat. Viď info k parkovaciemu lístku na hlavnej stránke.
Ako môžem platiť v parkovacom automate?
V parkovacom automate je možné platiť len bezhotovostnými spôsobmi platby. Hotovostná platba nie je možná, nakoľko náklady na obstaranie a prevádzku parkomatov na hotovosť sú výrazne vyššie.
Parkovacie automaty podporujú bezkontaktné bankové karty, platbu mobilnými telefónom použitím technológie NFC, hodinkami a inými zariadeniami pomocou NFC podporujúce ApplePay a GooglePay.
Ako uhradím parkovné ak automat nefunguje?
Je potrebné vyhľadať iný automat v blízkosti avšak v rámci toho istého pásma, alebo úhradu zrealizovať prostredníctvom SMS lístka. K dispozícii sú tiež mobilné aplikácie alebo webová aplikácia.
Môžem predlžovať platnosť parkovacieho lístka?
Áno, predlžovanie PL je možné cez rôzne formy úhrady aj v rámci kombinácie (SMS a aplikácie).
Pre držiteľov ŤZP platí zľava pri úhrade za parkovací lístok?
Nie, v tomto prípade zľava z ceny za parkovací lístok nie je daná.
Ako sa vykonáva kontrola zaplateného parkovného?
Overenie úhrady za parkovné sa vykonáva príslušníkmi mestskej polície alebo kontrolórmi na parkovanie. Kontrola sa vykonáva naskenovaním EČV v mobilným zariadením, následne sa overuje, či daná EČV má uhradené parkovné. V prípade, že sa zistí podozrenie na neuhradené parkovné pristúpi sa k zadaniu sankcie s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti.
Po zastavení a uhradení môžem auto preparkovať na inú ulicu?
Áno ale len v rámci daného pásma. V prípade prechodu do iného pásma je potrebné zakúpenie nového PL na dané pásmo.